top of page

פרוייקט 'המשפחה הייחודית שלי'י

ספר, ערכים ויצירה לילדים הגדלים בכל סוגי המשפחות

על הפרויקט

פרויקט המשקף שינוי מציאות עכשיווי, בו התא המשפחתי מייצג אמהות, אבות וילדים במבני

משפחה רבים ומטרתו לקדם חינוך המכיר בייחודיות משפחות מגוונות בחברה.

המסרים הם 

כל משפחה היא ייחודית

לכל משפחה זהות וקסם משלה

יש מקום בעולם, לכולם

 

הפרויקט מכיל:

  • ספר ילדים

  • משחק מגנט משפחות

  • ערכת יצירה: שלט לדלת 'המשפחה הייחודית שלי'

  • פעילות קבוצתית לילדים ליום המשפחה הכוללת שעת סיפור + יצירה

WIX-book-animation.gif

הספר

ספרילדים המקדם חינוך המכיר בייחודיות משפחות מגוונות בחברה, דרך סיפור הגעתה לעולם של ילדה מתרומת זרע

78 ש"ח

לקריאה נוספת

מגנט.jpg

ספר + משחק מגנטי

הספר המשפחה הייחודית שלי ומשחק מגנט משפחות מעביר מסר חינוכי שיש

מקום בעולם לכל סוגי המשפחות

158 ש"ח במקום 175

לקריאה נוספת

IMG-20240209-WA0075.jpg

ספר + ערכת יצירה

 הספר המשפחה הייחודית שלי וערכה להכנת שלט לדלת של תמונת המשפחה הייחודית שלכם בהתאמה אישית

99 ש"ח במקום 129

לקריאה נוספת

על הספר

ספר לילדים הגדלים בכל סוגי המשפחות שמטרתו לקדם חינוך המכיר בייחודיות משפחות מגוונות בחברה, דרך סיפור הגעתה לעולם של ילדה מתרומת זרע ויצירת משפחה יחידנית. הספר עוזר לתקשר לילדים את נושא המשפחה החדשה, מעביר מסר שיש מקום בעולם לכולן, ומלמד על קבלה, שיווין, הכלה ופתיחות מחשבתית.

 הספר סוקר את סוגי המשפחות ומציגם כחלקים שווים של החברה ומהווה כלי עזר למענה על שאלות בנושא דרך סיפור הגעתה לעולם של ילדה מתרומת זרע ויצירת משפחה שבראשה עומדת אם יחידנית. משלב תודעת מציאות מעצימה סביב שאלת היעדר האבא במשפחה יחידנית, מתמקד ב'יש' בהרכב המשפחתי ומצייד את הקוראים במשפטי העצמה. בנוסף, הוא מתאר את תהליך הבאתה לעולם של ילדה מתרומת זרע, מנגיש את המושגים והדמויות בתהליך, ממחיש את כל שלביו ולבסוף מציג את המשפחה הייחודית שנוצרה. זהו ספר בו כל ילד/ה יכול/ה למצוא את עצמו/ה ומתאים לכל משפחה מכל סוג שהוא.

הסיפור

הסיפור פותח בהחלטה של אמא להביא לעולם ילד או ילדה וליצור משפחה משל עצמה, מתוך הכרה שיש בעולם סוגים רבים של משפחות ושאפשר להביא לעולם ילדים בדרכים חדשות, סוקר את סוגי המשפחות המגוונות תוך חלוקה לפי הרכב ההורי בהן, מלוות בהמחשה ויזואלית של תמונות כל משפחה וממשיך להכרזה על בחירת סוג המשפחה שלה. משם עובר לתהליך הבאת ילד/ה לעולם ומציין את המושגים והדמויות בדרך, ממחיש את ההריון על כל שלביו בליווי איורים אותנטיים שצייר ילד בן שבע, ולבסוף מציג את המשפחה הייחודית שנוצרה בשילוב תודעת מציאות מעצימה סביב שאלת היעדר האב בדגש על מה שקיים ומציאותי בהרכב המשפחתי. משם מצייד את הקוראים במשפטי העצמה בנושא משפחות שמדגישים שלכל משפחה זהות, ייחודיות ויופי משלה, וכל המשפחות מרכיבות בצורה שווה את מגוון המשפחות בחברה ובכך גם מעביר מסר שיש מקום בעולם לכולן (ראו גם את המשחק המגנטי שנילווה לספר ומעביר מסר זה באמצעות פעילות). הסיפור מסתיים באותו אופן שהתחיל עם שינוי קטן-גדול בדמות הילדה עדי, שנולדה.

 

האיורים בספר הם פרי יצירתו של גל, ילד בן שבע, שנבחרו כשפה העיצובית הנכונה ביותר להמחשת ספר ילדים, שכן ילדים מבינים ציורים של ילדים ובמטרה לתת במה לציורי ילדים ומתוך כך לעודד חיבור לאמנות, הבעה עצמית וביטוי יצירתי בקרב ילדים. ספר שמרחיב את עולם המושגים של הקוראים בכל הקשור למשפחות שונות ומגוונות היום, מדגיש שלכל משפחה זהות, ייחודיות ויופי משלה, מעביר מסר שיש מקום בעולם לכולן, מלמד על קבלה, שיווין, הכלה ופתיחות מחשבתית.

לקריאה על ספר

 

המלצות מקצועיות

איתי וינגרטן

פסיכולוג קליני והתפתחותי

איתי וינגרטן פסיכולוג התפתחותי

מאיה משה

מנהלת מעון אמלי, אשדוד. מעון ל 3 שכבות גיל - מ 3 חודשים עד 3 שנים

המלצות של אמהות

בנימה אישית

את הספר כתבתי לעדי, בתי. רציתי ליצור עבורה כלי הסברתי המשקף מהי משפחה בעידן החדש (בו קידמה רפואית מאפשרת להביא ילדים לעולם בדרכים חדשות), להגדיר מהי משפחה יחידנית ולנסח לנו את תפיסת המציאות לגבי שאלת היעדר האבא. כלי שיעזור לה להבין פנימה ולתקשר החוצה את הנושא, ממקום מעצים ונטול עכבות תוך התמקדות בחיובי ובקיים. היה חשוב לי להקריא לה אותו לפני שהיא לומדת לדבר ולשאול, כדי שיטמע כמצב תודעתי ברור ופתור שאנחנו חיות אותו. כאם המקריאה ספרים לילדתי, פגשתי לעיתים בפער בעדכניות התוכן בספרי הילדים בנושא המשפחה. מהמקום הזה החלטתי להרים את הכפפה ולכתוב ספר ילדים הסברתי, חווייתי וערכי שמנסח בצורה מציאותית ופשוטה, מהי משפחה כיום ומכיל מסרים שיוויוניים לגבי סוגי המשפחות. מסרים שכל המשפחות הן חלקים שווים המרכיבים את החברה, כל משפחה היא ייחודית בפני עצמה ושיש בעולם מקום לכולן. השילוב בין סיפור אישי של משפחה יחידנית, עם עדכון מושג המשפחה כיום בספרות הילדים, הוליד ספר לילדים הגדלים בכל סוג של משפחה. ספר שכל ילד יכול למצוא בו את עצמו ואת משפחתו.

,הספר המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, בנק הזרע, תרומת זרע
,הספר המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, בנק הזרע, תרומת זרע

הספר מתאים למשפחות היחידניות המתחבטות בשאלת היעדר האבא, למשפחות האחרות על כל הרכביהן, שמוצאות בו נקודות השקה, למשפחות שמכירות סוג אחד של משפחה ורוצות לדעת יותר ולכל משפחה שרוצה לפתוח בפני ילדיה עולם שלם של ערכים ומשפחות.

,הספר המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, בנק הזרע, תרומת זרע

אני לימור, אם יחידנית לעדי, ילדה בת ארבע בעת כתיבת ספר זה. מעצבת רב-תחומית, צלמת ופרויקטורית. בוגרת HIT בעיצוב ואמנות. הכתיבה ליוותה אותי מאז ומתמיד וכעת עיצוב, ציורי ילדים ותוכן חברו יחד ליצירה בעלת משמעות חברתית, חינוכי וערכית.

,הספר המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, בנק הזרע, תרומת זרע
  • הוא פונה לכל המשפחות ולא רק למשפחות היחידניות

  • הוא מכיל מסרים חינוכיים ומשפטים יוצרי מציאות =

  • הוא נוגע בשאלת היעדר האב במשפחה יחידנית, אך ממקום ששם את הדגש על מה שקיים ומציאותי ובכך יוצר תודעת מציאות מעצימה ומאפשר חשיבה חיובית בונה.

  • הוא מעצים ילדים - סומך עליהם שהם מבינים את הסיפור ומסביר את המציאות 'כפי שהיא'.

  • הוא מנגיש את המושגים והתהליך בשפה פשוטה מלווה באיורים.

  • הוא מסופר קצר וקולע, לשמור על הילדים מרוכזים בסיפור.

,הספר המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, בנק הזרע, תרומת זרע

הספר מציג את סוגי המשפחות כמרכיבים שווים של החברה, מהווה ספר הסברה והיכרות עם נושא המשפחה החדשה ומעשיר את עולמם של הילדים בתכנים חינוכיים, חברתיים ואישיים.

לימור ברוק, המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, תרומת זרע, גל ברוק
,הספר המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, בנק הזרע, תרומת זרע

ציורי ילדים, בעיניי, הן יצירות אומנות לכל דבר – הן נדירות, אותנטיות ובעלות כתב יד שרק ילדים יכולים לייצר. היה חשוב לי שציורי ילדים ימחישו אותו משתי סיבות: 1. כדי לתת לאומנות הזאת במה 2. לדעתי זו השפה העיצובית הנכונה ביותר להמחשת ספר ילדים. ביקשתי מגל ברוק, ילד בן שבע (שכל ציוריו לאורך השנים, תוייקו יפה בתוך קלסרים), לאייר לי את הספר וכך הם שולבו בלי לשנות בהם דבר. איורים אלו אף התעוררו לחיים דרך משחק פאזל מגנטי הנלווה אליו, המשלב חשיבה וחוויה ומסר חינוכי.

לימור ברוק, המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, תרומת זרע, גל ברוק

כשביתי הגיעה לגיל שנה, ישבנו יחד עם אחייניתי המתוקה, בת ה 3 ופתאום שאלה אחת קטנה הפכה גדולה:

"איפה אבא של עדי?"...

 

למרות שציפיתי לרגע הזה, הוא תפס אותי לא ממש מוכנה, רציתי לתת תשובה בטוחה בעצמה ולא מתנצלת, וזאת לא היתה באותו רגע, בנמצא. אחד האתגרים הגדולים שלי כאם יחידנית היה למצוא את המילים הנכונות לתקשר לביתי את נושא היעדר האבא וסוג המשפחה היחידנית שלנו. מהמקום השלם בבחירתי רציתי למצוא הסבר שיאפשר לה לענות על שאלות באופן מעצים, מלא שמחה ונטול עכבות. התחלתי לעסוק בזה במחשבות ולחקור. שאלתי בקבוצות תמיכה לאימהות יחידניות, הלכתי לסדנת הורים וסדנת אימהות יחידניות, קראתי ספרים וספרי ילדים והתייעצתי עם אנשי חינוך לגיל הרך. מכולם למדתי והחכמתי. אבל ספרים?... חיפשתי רבות ספר ילדים שמספר את הסיפור בצורה אמיתית, ישירה ולא מתנצלת, תוך שהוא סומך על יכולת הילדים להבין תהליך ומושגים, עוזר לענות על שאלות בנושא המשפחה החדשה ומציג את המשפחה שלנו כמיוחדת בדיוק כמו כל משפחה אחרת... משלא מצאתי את המדוייק לי, החלטתי לכתוב את שלי בעצמי. סיפור הגעתה של עדי לעולם שסוכם באלבום תמונות אישי, התחבר להסבר שניסחתי לעצמי, וכך נוצרה העלילה, לה התווספו מסרים ומשפטי העצמה שהיה חשוב לי לשלב ובמשך שנה היא תומצתה והתדייקה. ככל שהקראתי אותו שוב ושוב, שמתי לב שמעבר לסיפור הקטן שלנו חבוי לו סיפור של כל המשפחות בחברה. מתוך ידיעה שלא קיים ספר כזה וההבנה שהוא יכול לתרום גם לאחרים, הרגשתי שליחות לשתף. וכך נולד לו הספר:" המשפחה הייחודית שלי".

 

לפני כחודש, ישבנו יחד עם אחיין נוסף, בן שלוש וחצי, ופתאום, שאלה אחת שנשאלה, נשארה קטנה: "איפה אבא של עדי?"... ואז כבר הייתה לנו תשובה מוכנה וסיפור כתוב, שמיד נשלח להקריא לו לפני השינה

כתבה ב'לאשה'

לאש.jpg

כתבה ב ynet הורים

 לימור ברוק, המשפחה הייחודית שלי ספר ילדים, יום המשפחה, משפחה יחידנית לימור ברוק סוגים של משפחות, תרומת זרע, גל ברוק, אמהות ממליצות, ynet כתבה

הספר יצא לאור במרץ 2021 באמצעות פרויקט הדסטארט

שהסתיים בהצלחה גדולה: ​תוך 10 ימים הגיע ליעד הגיוסיצא לאור בהוצאה עצמית והגיע כבר לאלפי בתים בארץ ובעולם.

לינק להדסטארט

bottom of page